В ежедневието често се сблъскваме със ситуации, в които някой съсед, наемател или дори случайно лице нарушава правото ни на собственост – например като възпрепятства достъпа до наш имот, ползва част от него без основание или създава неудобства, които ограничават нашето спокойствие и комфорт. В такива случаи като собственици, имаме право да се защитим чрез негаторния иск, уреден в чл. 109 от Закона за собствеността (ЗС).
Какво представлява негаторният иск?
Негаторният иск е правен инструмент, с който собственик (или съсобственик), респ. титуляр на ограничено вещно право (право на ползване, право на строеж и т.н.) на недвижим имот може да поиска съдът да прекрати всяко неправомерно действие, което нарушава или ограничава неговото право на ползване на имота. Важното тук е, че искът се прилага и когато чужди действия пречат на нормалното му ползване. Например, ако съсед е построил ограда, която блокира достъпа до Вашия имот или разположил конструкция, която хвърля сянка върху Вашия двор, постоянно изхвърляне на отпадъци в имота и пр.
Какво може да поискаме с негаторния иск?
С негаторния иск можете да изисквате от съда да задължи нарушителя да прекрати всяко действие, което създава пречка за пълноценното ползване на Вашия имот, или да възстанови състоянието такова, каквото е било преди извършване на неправомерните действия. Това може да бъде премахване на незаконна конструкция, прекратяване на шум или вибрации, спиране на дим или миризми, които влизат във Вашия имот, и други подобни ситуации.
Какво извежда практиката на Върховния касационен съд?
Важно е да се знае, че при уважаване на иск по чл. 109 ЗС съдът не може да възложи на ответника (твърденият нарушител) извършването на действия, чието изпълнение засяга права на трети, неучастващи в спора лица. Единственото, което може да постанови съдът, е осъждане на ответника, което би рефлектирало само върху неговата правна сфера (да се въздържа от определено поведение, да премахне определени вещи от Вашия имот и т.н.).
Освен това, съдът не е напълно обвързан от формулираните искания от ищеца – възможно е да се осъди ответникът да преустанови извършването или да извърши само онези действия, които са достатъчни за адекватна защита на собствеността на ищеца.
В случай че се нуждаете от съдействие във връзка с получаване на правна помощ по сходни казуси, не се колебайте да се свържете с нас.